EĞİTİM

Montnegro’da ulusal eğitim 6 yaşında başlar ve 9 yıl sürer. Ve zorunludur. Devlet onaylı ve ingilizle eğitim veren 4 ilkokul vardır. Devletin ise zorunlu eğitim için 643  okulu mevcuttur.

Montnegro’da 47 devlet okulu 4 yıllık ortaöğretim vermektedir. Bunların içinde eğitim süresi 3 yıl  olan mesleki okullar da yeralmaktadır. Kasaplık, kuaförlük gibi meslekler için eğitim verilmektedir.

Montenegro’da  üçü İngilizce (QSI, Adriyatik Koleji ve Knightsbridge) olmak üzere 4 (dört) özel lise ve özel islam lisesi olan Medresa vardır. Sadece Knightsbridge düzenli bir günlük okula ek olarak yatılı okuma imkanı da sunmaktadır

Montenegro’da 3 üniversite vardır. Biri devlet üniversitesi ikisi de özel üniversitedir. Yüksek öğrenim, öğrencilerin farklı ülkeler arasında hareket etmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir kredi sistemi olan Avrupa ECTS kredisi sistemine (Bologna Süreci) göre düzenlenmiştir.

Devlet Üniversitesi Kamu Fakültesi, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora 3 dönem çalışma olanağı sunmaktadır. Bu sistem, Montenegro’nun Kamu Fakültesi diplomasını dünya çapında tanınır hale getirmektedir.
Fakültelerin çoğu ile yıllık öğrenim ücreti yaklaşık 1.000 € ‘dir.