MONTENEGRO

MONTENEGROYU KEŞFEDELİM

ULAŞIM

Montenegro, engebeli dağlara, orta çağ köylerine ve Adriyatik kıyısında 290 km plaj şeridine sahip Balkan ülkelerinden biridir.
En büyük şehri ve başkenti Podgorica’dır. Kotor Körfezi, bir fiyortu andırır.

Havayolu ile ulaşmak istediğinizde İstanbul’dan, 1 saat 50 dakika.

Montenegro’dan bir çok Avrupa şehrine de direkt uçabilirsiniz.  Eğer, uçma korkunuz var ise kara ya da deniz yoluyla Montenegro’ya gitmeniz de mümkün.

 • Avrupa başkentlerine kolay ulaşım
 • Parlementer demokrasi ile yönetilir.
 • Resmi dili Montenegroca’dır.

YAŞAM

Montenegro’da; İtalya, Türkiye, Bizans ve Macaristan mutfağından izlere rastlamak mülkündür.

Kıyı şeridinde Akdeniz mutfağı tatlarına rastlarken iç bölgelerde doğu mutfağının izlerini görebilirsiniz.

Ülkede en çok tüketilen gıdaların başında balık, peynir, koyun eti gelmektedir. Börek ve baklava gibi Türk Mutfağı’nda da yaygın olan yemekleri seven ülke sakinleri, zeytinyağı, sebze ve meyveyi de bolca tüketmektedir.

 • Podgorica en büyük kenti ve başkentidir.
 • Güneyde Akdeniz iklimi, kuzeyde karasal iklim
 • Yılın 240 günü güneşli, yüzme sezonu 180 gün

EĞİTİM

Montenegro’da ulusal eğitim 6 yaşında başlar ve 9 yıl sürer. Ve zorunludur. Devlet onaylı ve ingilizce eğitim veren 4 ilkokul vardır. Devletin ise zorunlu eğitim için 643 okulu mevcuttur.

Montenegro’da 47 devlet okulu 4 yıllık ortaöğretim vermektedir. Bunların içinde eğitim süresi 3 yıl olan mesleki okullar da yeralmaktadır. Kasaplık, kuaförlük gibi meslekler için eğitim verilmektedir.

Montenegro’da 3 üniversite vardır. Biri devlet üniversitesi ikisi de özel üniversitedir.

 • Yabancılara yönelik 4 özel eğitim kurumu
 • Akredite bölümleri olan devlet üniversitesi
 • 650 bin nüfus, 1 delet, 2 özel 3 üniversite

YATIRIM

Genç ve stratejik hareket eden bir yönetim yapısına sahip olan Montenegro, mümkün olan en kısa sürede AB Üyeliğini ve ekonomide istikrarı hedeflediği için 2018-2020 arasındaki hedeflerini içeren “reform” ve ekonomik hedef planını oluşturmuş ve yayınlamıştır.Rakamlara bakıldığında turizm ve gayrimenkul sektörü yatırım alan alanlarda ilk iki sırayı alsa da, 2018-2020 Reform Planı’na göre madencilik ve tarım desteklenerek, ekonomik yapıda üretimin payının artırılması planlanarak, güçlü bir ekonomi hedeflenmektedir.

 • Gelişim için öncelikli yatırım alanları seçilmiş
 • Gelişim öncelikli alanlarda teşvikler oluşturulmuş
 • Yatırımcıya kendi vatandaşı ile eşit haklar tanımış

TURİZM

Turizm, konaklama ve yiyecek hizmetleri 2016 yılında büyümeye katkısı %8,6’sını olmuştur: Montenegro, 2017 Ocak-Eylül döneminde% 16,9 daha fazla turist tarafından ziyaret edildi ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 daha fazla gecelik konaklama gerçekleşti. Gecelik konaklamaların çoğunluğu Rusya (yüzde 17,1), Sırbistan (yüzde 15.11), Fransa (yüzde 6,1) ve Bosna-Hersek (yüzde 3,7) ziyaretçileri tarafından yapıldı. Turizm ülkeye kişi başı 1350€ getiri sağladı. Konaklama kapasitesi 2017 başında ilave 1.685 yatak arttı. Konaklama kapasitelerinin yapısına gelince, yüzde 20 Otel tipi konaklama, 2016 ve 2017 yıllarındaki yeni kapasitelerin yüzde 90’ından fazlasının 4 veya 5 yıldızlı oteldir.

ENERJİ

AB üyelik sürecinde Montenegro, kalkınma stratejilerinde ve sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde ilerlemesini sağlamak için tüm devlet mekanizmaları Avrupa’ya tam olarak entegre edildi. Bu çerçevede, enerji sektöründeki mevcut stratejik çözümler ile ilgili olarak, elektrik operasyonlarının stabilize edilmesi planlandı.

Montenegro’nun enerji sistemi (EES CG), elektrik açığının azalması ve gelişimdeki yerini tam alması amacıyla:

• Mevcut üretim, iletim ve dağıtım yapılarının yeniden canlandırılması ve optimizasyonu,
• En verimli enerji teknolojileri de dahil olmak üzere yeni elektrik kaynaklarının inşasına karar verildi.

GAYRİMENKUL

Avrupa Birliği üyelik süreci ve birçok uluslararası sözleşmenin hızla imzalanması Montenegro’ya Avrupa’nın ilgisini artırmıştır. Gayrimenkul geliştirme yatırım yapılan alanlarda ilk sırayı almıştır. Henüz sağlıklı istatistiklere ulaşmak mülkün olmasa da resmi ve gayri resmi kaynakların verileri analiz edildiğinde konut yatırımları ilk sırayı almaktadır. Avrupalının “tatil” ve “emekilik” odaklı ilgisi düşünüldüğünde bu doğal bir sonuç değil midir?

TÜRKİYE MONTENEGRO İLİŞKİLERİ

Montenegro’yu ilk tanıyan ülkeler arasında olan Türkiye, Balkanlar’ın barış ve istikrarına verdiği önem çerçevesinde, bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunan Montenegro’yu dost bir ülke, ilişkilerimizi de mükemmel düzeyde görmektedir.
Türkiye ile Montenegro arasındaki ilişkilerin diğer bir önemli unsuru da, Montenegro nüfusunun yüzde 19’unu oluşturan Boşnaklar, Karadağlı Müslümanlar ve Arnavutların varlığıdır. Montenegro’dan çeşitli tarihlerde ülkemize göç eden akraba toplulukların mevcudiyeti de ikili ilişkilerimiz için ayrı bir potansiyel ve teşvik unsurudur

DAHA FAZLASI İÇİN

ŞİRKET KURMANIN AVANTAJLARI

Montenegro, genç yönetimi ile stratejik ve istikrarlı büyümeyi seçmiş tüm planlarını buna göre kurgulamıştır. Dış dünyadan yatırım çekmek için önemli bir çaba sarf etmektedir. Şirket kurma ve oturma izni süreçleri kolaylaştırılmıştır.

DAHA FAZLASI İÇİN

MONTENEGRO AB SÜRECİ

2006 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından 15 Aralık 2008 tarihinde Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunda bulunmuştur.
11 Aralık 2017 tarihinde Montenegro ile yapılan 10. Hükümetlerarası Katılım Konferansında 2. İçişlerin Serbest Dolaşımı faslı ile 3. İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi faslı müzakereye açılmış olup, Montenegro’nun müzakere sürecinde şimdiye kadar toplam 35 fasıldan 30 fasıl açılmıştır. Süreç başarıyla ilerlemektedir.